Alergia na wodę


  5e864610Alergia na wodę- brzmi niedorzecznie, a mimo tego istnieje. Fakt, nie jest tak powszechna jak inne rodzaje alergii, ale niewielki procent populacji świata cierpi na taki rodzaj alergii. Czasami nie sama woda, a płyny do kąpieli, ogólne zanieczyszczenia wody, czy inne pierwiastki w niej zawarte powodują reakcje alergiczne, dlatego alergię na wodę może stwierdzić dopiero, gdy objawy wystąpią po kontakcie z wodą destylowaną. Jeśli mówimy o alergii na samą wodę, a nie substancje w niej zawarte, to mówimy o pokrzywce wodnej.

Objawy:

  • przede wszystkim różnorodne reakcje skórne (najczęściej na barkach, ramionach, twarzy, klatce piersiowej)
  • niewielkie czerwone krostki
  • duże bąble, czasami wypełnione płynem surowiczym lub ropą
  • sucha, pomarszczona skóra
  • świąd, pieczenie
  • czasami powiększone węzły chłonne
  • rzadko reakcja ogólnoustrojowa zagrażająca życiu

Objawy mijają maksymalnie po dwóch godzinach

water_10.jpg.638x0_q80_crop-smart

Hives_on_back-allergy to water-allergy-Aquagenic Urticaria
1380621069_by_Mudzina_500

Leczenie:

Głównie polega na unikaniu wody. Czyli osoby te powinny jak najrzadziej się myć, płakać, pocić się, nie chodzić na basen, nie wychodzić na deszcz (nawet malutką mżawkę), nie dotykać osób spoconych. Dodatkowo stosuje się tabletki antyhistaminowe,(mające na calu zmniejszać objawy, a czasami nawet je całkowicie hamowa), maści sterydowe, balsamy tworzące na skórze powłokę oddzielającą ją od wody.

Problem pojawia się również przy wykonywaniu prac domowych takich jak mycie podłogi lub naczyń. Dodatkowo osoba z takim schorzeniem ma bardzo ograniczony wybór zawodu, gdyż nie może się pocić, ani mieć kontaktu z wodą.

Historie ludzi uczulonych na wodę:

21122011112120446614Pierwszy przykład to pochodząca z Wielkiej Brytanii 26 letnia Katie Dell. Każdy kontakt z wodą wywołuje u niej straszliwy ból oraz swędzącą wysypkę.

Początkowo lekarzom bardzo trudno było zdiagnozować chorobę. Specjaliści podejrzewali, że kobiecie szkodzą po prostu detergenty. Później okazało się jednak, że przyczyną wszystkich dolegliwości jest zwykła woda.

Życie Katie to prawdziwy koszmar. Straszliwa alergia utrudnia jej higienę osobistą. Każdy prysznic, nie mówiąc już o kąpieli, staje się horrorem. Po wizycie w łazience kobieta bardzo długo dochodzi do siebie. „Nie mogę nigdzie wychodzić przez około dwie godziny po kąpieli – to jest zbyt bolesne „– mówi Katie w wywiadzie dla dziennika Daily Mail.

Katie jest całkowicie uzależniona od pogody. Nawet drobna mżawka zmusza ją do pozostania w domu. Także z powodu swojej alergii musiała zwolnić się z pracy, nie mogła być dłużej nauczycielką tańca, gdyż pot straszliwie podrażniał jej skórę.

Kobieta nie może pozwolić sobie nawet na chwilę słabości. Płacz sprawia jej ból. Każde większe wzruszenie kończy się okropną wysypką na twarzy. Na siłę powstrzymuje się od łez. Zdaje sobie bowiem sprawę, że mogą one nawet ją zabić.

26-latka nie zamierza jednak tak łatwo się poddać. Wciąż ma nadzieję, że naukowcy znajdą kiedyś lekarstwo na jej przypadłość. (papilot.pl)

 

Kolejna osoba to 10chorob_5Ashleigh Morris, która może myć się tylko przez minutę raz na jakiś czas

„To sprawia, że czuję się brudna, a uważam się za czystą osobę”- mówi Ashleigh

„Mimo tego, że moja wysypka jest nieestetyczna i często wygląda jakbym była chora, to takie uczucie jest dużo gorsze niż to jak wygląda”

Przez 2 godziny po umyciu się nie może nigdzie wyjść powodu bólu.
Wiele razy skóra ją tak swędziała, że drapała się do krwi.
Studiuje dziennikarstwo i Relacje Publiczne na uniwersytecie oraz pracuje w biurze, ale gdy jej skóra ulegnie zwilżeniu, zaczyna przyciągać niechcianą uwagę przechodniów

Ashleigh spędza wiele czasu wyjaśniając jej stan, bo niewiele osób o tym słyszało. Wielu lekarzy i dermatologów nigdy nie widziało takiego przypadku.

„Wielu ludzi nawet nie wierzy, gdy im opowiadam.” Mówi Ashleigh, której na początku było ciężko samej w to uwierzyć.
Jej stan rozwinął się pięć lat temu po przebyciu ostrego zapalenia migdałków. Została jej zapisana duża dawka penicyliny, która wyleczyła ją z jednej choroby, ale zostawiła inny problem.

„Nagle zaczęłąm dostawać wysypki po wzięciu prysznica, bądź pływaniu”- mówi Ashleigh, która pływała regularnie i spędzała dużo czasu na plaży.

„Próbowałam to ignorować, ale to stawało się coraz gorsze, więc poszłam do dermatologa.”
Dermatolog Ashleigh, profesor Rodney Sinclair, powiedział jej, że penicylina zmieniła poziom histaminy w jej krwi i spowodowała pojawienie się Aquagenic Urticaria (inaczej zwana- alergia na wodę).

„Nie ma lekarstwa, ani skutecznego leczenia dla takiego stanu, więc powaga tej sytuacji sprawiła, że 14 letnia Ashleigh zaczęła zdawać sobie z tego sprawę.”

„Przez pewien czas nie dowierzałam, ale wkrótce zdałam sobie sprawę z tego jakie to było poważne.”

„Płakałam przez kilka godzin, następnie się podniosłam i żyłam dalej. Zdałam sobie sprawę, że to było coś z czym muszę żyć”

Ashleigh znalazła sposób na unikanie wody- przestała uprawiać sporty i robić wszystko co sprawiało, że się poci.
Zawsze upewnia się czy znajduje się w pomieszczeniach z klimatyzacją i czy ma parasol w samochodzie. Jej rodzina i chłopak bardzo ją wspierają, ale jej stan utrudnia nieco jej intymne chwile z chłopakiem.

„Musimy spać z prześcieradłem pomiędzy sobą i nigdy nie mogę być blisko niego, gdy jest spocony” mówi Ashleigh.

Nawet ekspertom Aquagenic Urticaria wydaje się nie trochę niejasna.

Dermatolodzy są zgodni, iż jest związek między podniesionym stopniem histaminy we krwi, ale są jeszcze inne procesy, gdyż leki antyhistaminowe często nie dają poprawy.
Nina Goad z brytyjskiego stowarzyszenia dermatologów mówi: „Nie ma dostatecznych informacji na temat Aquagenic Urticaria, gdyż jest to eksremalnie rzadkie.”

 

This entry was posted in Porady.

One comment

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.