Jak żyć z kotem mając na niego uczulenie?

alergia na kota2.jpg

Jeśli mamy uczulenie na kota, najlepiej po prostu go nie posiadać, ale co jeśli kot od zawsze był w domu, a mamy nowego domownika alergika?

Zabójcze Fel d1 i 69-kDa

Alergen koci to najsilniejszy i najbardziej rozpowszechniony alergen, utrzymuje się w mieszkaniu jeszcze przez długi czas, jak kot już w nim nie mieszka. Alergen koci jest bardzo mały i łatwo unosi się w powietrzu, a do organizmu najczęściej dostaję się poprzez układ oddechowy. Źródło alergenu znajduje się, nie w sierści, a w wydzielinie gruczołów łojowych i złuszczonym naskórku. To tam znajduje się białko Fel d1 winne całemu szeregowi objawów (katar, kichanie, pieczenie gardła, jamy ustnej, łzawienie oczu, duszność, kaszel, pokrzywka). Drugie poznane białko wywołujące uczulenie na kota to 69-kDa, znane również jako albumina surowicy, wywołuje ono alergię nawet u 15-20% osób, a jego stężenie w moczu wzrasta wraz z wiekiem zwierzęcia.

Biały kot to bezpieczniejszy kot…

… tak samo jak samiczka, kot wykastrowany oraz młodszy. „Bezpieczniejsze”-czyli te posiadające słabiej alergizujące białka, właśnie za takie uznaje się koty białe, a także koty konkretnych ras: abisyńskie, syberyjskie i balijskie. Mamy też kilka raz kotów „hipoalergicznych”, niestety nie są one pozbawione alergenów, ale można powiedzieć, że prawie nie wywołują alergii. Przykładami takich kotów są: cornish rex, devon rex, sfinks. Pamiętajmy, że koty bezwłose również alergizują, gdyż źródłem alergenu nie jest sierść, a białka, które znajdują się również w ślinie.

9f9bd0b2db568389c9525287aff0c8d8

kot abisyński

cornish rex

cornish rex

Devon rex

devon rex

balijski

kot balijski

syberyjski

kot syberyjski

sfinks

sfinks

Sposoby na zminimalizowanie objawów alergii

Niestety niemożliwe jest całkowite pozbycie się alergenu, gdy jego źródło jest w naszym otoczeniu, natomiast jest kilka sposobów na zminimalizowanie kontaktu z alergenem.

 • urządźmy mieszkanie w sposób łatwy do sprzątania- np. łóżko całkowicie przylegające do podłogi lub mające przestrzeń łatwą do wysprzątania, zamykane szafki, jak najmniej otwartych półek z „kurzołapami”
 • pokój bez dywanów
 • warto posiadać szczególnie w sypialni (jeśli to możliwe również w innych częściach domu) oczyszczacz powietrza z filtrem HEPA.
 • dbać o odpowiednie nawilżenie powietrza
 • częste odkurzanie i mycie podłogi
 • częsta zmiana pościeli
 • często myj włosy, ręce, twarz
 • nie pozwalaj zwierzęciu spać w swoim łóżku
 • co kilka dni pierz posłanie zwierzaka
 • dbaj o to by jak najwięcej czasu spędzał na zewnątrz
 • nie pozwól by zwierzak lizał cię po twarzy
 • pielęgnacja kota- wyczesywanie, kąpiel w miarę możliwości, natomiast tutaj należy uważać, gdyż kot oblizując swoją sierść zyskuje witaminę D3, a zbyt częste kąpanie może doprowadzić do jej niedoboru

Jakiś czas temu natknęłam się w internecie na ciekawy produkt, który może okazać się bardzo pomocny w takim przypadku- różnego rodzaju spraye czy płyny. Np. z firmy ALLERGOFF mamy do wyboru płyny oraz spraye neutralizujące alergeny kurzu domowego, w tym także alergeny zwierzęce, mamy również BIO-LIFE PETAL CLEANSE płyn oczyszczający dla kotów i małych zwierząt oraz spray do neutralizacji alergenów znajdujących się w powietrzu.

alergia na kota.jpg

 

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.